Filipinai yra archipelagas arba daugiau nei 7100 salų virtinė pietryčių Azijoje tarp Pietų Kinijos jūros ir Ramiojo vandenyno. Dvi didžiausios salos – Luzonas ir Mindanao – sudaro du trečdalius viso žemės ploto. Tik apie trečdalis salų yra apgyvendintos.
ŽMONĖS IR KULTŪRA
Filipiniečiai daugiausia yra kilę iš malajiečių, dažnai turi kinų, o kartais ir amerikiečių ar ispanų protėvius.
ŽMONĖS
Daugelis filipiniečių turi ispaniškus vardus dėl XIX amžiaus Ispanijos dekreto, pagal kurį buvo reikalaujama naudoti ispaniškas pavardes arba pavardes. Tėvai dažnai savo vaikus pavadina šventojo vardu, kurio šventė buvo jų gimimo dieną.
Pradinis mokslas Filipinuose prasideda nuo septynerių metų, yra privalomas pagal įstatymus ir trunka šešerius metus. Vidurinis ugdymas pradedamas sulaukus 13 metų ir trunka ketverius metus; bakalauro koledžo mokymas paprastai trunka ketverius metus.
GAMTA
Salose auga daugybė žydinčių augalų ir paparčių rūšių, įskaitant šimtus orchidėjų rūšių. Aukštos žolės pakeitė miškus, kurie išnyko dėl medienos ruošos, kasybos ir plėtros.
Filipinuose gyvena daugiau nei 200 žinduolių rūšių , įskaitant beždžiones, voveres, lemūras, peles, pangolinus, chevrotains, mangustus, civetas kates, raudonuosius ir ruduosius elnius ir kt.
Binurongas arba Azijos lokio katė kažkada buvo žinoma, tačiau dabar šis pūkuotas žinduolis yra pažeidžiamas. Tamaraw, mažų vandens buivolių rūšis, aptinkama tik Mindoro saloje, yra labai nykstanti.
Filipinuose visus ar dalį metų gyvena šimtai paukščių rūšių, įskaitant povus, fazanus, balandžius, papūgas, karališkąsias žuveles, saulės paukščius, siuvinius, audinius ir raguočius. Nykstantis Filipinų erelis, mintantis beždžionėmis, vos išgyvena po miškų kirtimo.
ISTORIJA
Ferdinandas Magelanas pirmą kartą nusileido Filipinuose 1521 m. Filipinų pavadinimas kilęs iš Pilypo II, kuris buvo Ispanijos karalius XVI amžiuje, kai šalis tapo Ispanijos kolonija.
Filipinai buvo suteikti Jungtinėms Valstijoms 1898 m., Po Ispanijos ir Amerikos karo. 1935 m. Filipinai tapo savarankiški, tačiau jų nepriklausomybę atidėjo Antrasis pasaulinis karas ir Japonijos kariuomenės invazija.
Salas išlaisvino JAV pajėgos 1944–1945 m., o Filipinų Respublika buvo paskelbta 1946 m., vyriausybei vadovaujant JAV.
1965 metais Ferdinandas Marcosas buvo išrinktas prezidentu. 1972 m. jis paskelbė karo padėtį, kuri tęsėsi iki 1981 m. Po 20 valdymo metų 1986 m. Marcosas buvo nuverstas nuo valdžios. Corazon Aquino tapo prezidentu ir šalyje įvedė demokratinio valdymo laikotarpį.
PARYŽIUS – ko gero, kiekvieno svajonė. Būti, pamatyti, pajusti unikalią atmosferą, kurią sukuria romantiškos alėjos, mažos gatvelės ir platūs, kaštonais ir platanais apsodinti bulvarai, įvairūs aromatai, jaukios kavinės, didžiosios mados pasaulis ir tarptautinis šurmulys – tai buvimas pasaulio sostinėje.
Didžiulė ir įvairi Kinijos teritorija suteikia šaliai gražiausių gamtos peizažų žemėje. Nuo vaizdingo karstinio kraštovaizdžio Guilino ir Jangšuo iki staigių stulpų Zhangjiajie, nuo vaivorykštės kalnų Zhangye iki šventosios Tibeto žemės – įvairus Kinijos gamtos grožis yra toks pat įspūdingas, kaip ir nuostabi kultūra.
Balis yra unikalus, Balis yra neprilygstamas
Šiame pasaulyje nėra kitos vietos kaip Balis. Stebuklingas kultūros, žmonių, gamtos, veiklos, oro, kulinarinių malonumų, naktinio gyvenimo ir gražaus apgyvendinimo derinys. Daugybė svetainių, apžvalgų portalų ir kelionių žurnalų kasmet Balis vertinamas kaip viena geriausių kelionių krypčių pasaulyje – dėl labai rimtų priežasčių. Kad ir koks būtų jūsų amžius, kilmė, biudžetas ar pomėgiai, kiekvienas gali ką nors puikaus ištirti ir atrasti. Ir tai yra pažadas.
Singapūras tapo viena iš labiausiai klestinčių šalių pasaulyje. Tai finansinis centras, miestų planavimo pasiekimas ir besivystančių šalių pavyzdys. Tai taip pat viena populiariausių kelionių krypčių!
Čia yra 11 įdomių faktų apie Singapūrą.
Singapūro himnas yra mikrotekstu 1000 USD banknoto gale.
Singapūras yra viena iš trijų išlikusių miestų valstybių pasaulyje. Kiti du yra Monakas ir Vatikanas.
Sang Nila Utama, Palembango princas, pamatė būtybę, kurią laikė liūtu, ir pavadino salą „Singapura“, kuri sanskrito kalba reiškia „Liūto miestas“. Tačiau Singapūre niekada nebuvo liūtų už nelaisvės ribų.
Be pagrindinės salos, Singapūro tauta apima 63 papildomas salas, kurių dauguma yra negyvenamos.
Singapūras yra tarp 20 mažiausių pasaulio šalių, kurio bendras žemės plotas yra tik 682,7 kvadratiniai kilometrai. Jungtinės Valstijos yra maždaug 15 000 kartų didesnės.
Raudona Singapūro vėliava simbolizuoja visuotinę brolybę ir žmonių lygybę, o balta simbolizuoja grynumą ir dorybę. Pusmėnulis reiškia jauną augančią tautą, o penkios žvaigždės reiškia demokratijos, taikos, pažangos, teisingumo ir lygybės idealus.
Singapūro Bukit Timah gamtos rezervate yra daugiau medžių rūšių nei visame Šiaurės Amerikos žemyne.
Pastatai Singapūre negali būti aukštesni nei 280 metrų. Šiuo metu yra trys tokio aukščio pastatai – OUB Centre, UOB Plaza ir Republic Plaza.
2000 m. rugsėjo 30 d. Singapūre buvo užfiksuotas Gineso knygos rekordas – ilgiausia žmogaus domino grandinėlė. Jį sudarė 9 234 studentai, o jo ilgis buvo 4,2 km. 27.
Singapūre yra daugiau nei 3000 kilometrų kelių. Išsitempę iki galo, jie įveiktų atstumą nuo Singapūro iki Honkongo.
Singapūro nacionalinė kalba yra malajiečių. Keturios oficialios šalies kalbos yra anglų, kinų, tamilų ir malajų.
Singapūras – miestas, kuriame šiuolaikiškumas, pedantiška tvarka ir švara susipina su autentika, tradicijomis bei azijietiška dvasia. Net keturias oficialias kalbas turinčiame mieste-valstybėje nuolat vyksta įvairiausios šventės, tačiau, palyginus su laisvu vakarų pasauliu, Singapūras turi itin „santūrią“ kultūros sistemą: į šalį negalima įsivežti kramtomosios gumos, į barus įleidžiami tik 23
m. sulaukę asmenys, o už kai kuriuos didžiuosius nusikaltimus vis dar gresia mirties bausmė.
Manukan sala – viena iš 5 salų, sudarančių Tunka Abdul Rahman nacionalinį jūrų parką. Jis įsikūręs vos 5 km nuo Kota Kinabalu prieplaukos ir yra populiarus tarp turistų ir vietinių gyventojų; ir nenuostabu, nes paplūdimiai su palmėmis ir baltu smėliu harmoningai derinami su skaidriu jūros vandeniu, kuriame gyvena spalvingos įvairių spalvų ir dydžių žuvys. Manukano sala yra puiki vieta maudytis šiltoje Pietų Kinijos jūroje ir degintis.
Grįžimas į „Kota Kinabalu“. Apžvalginė ekskursija po miestą.
Kota Kinabalu (Malaizija) – Sabos sostinė ir pagrindinis uostamiestis, esantis Pietų Kinijos jūros pakrantėje, Borneo saloje. Miestas išsiskiria kontrastingumu ir įvairove, nes jame yra malajų, kinų ir europietiškos architektūros struktūros.
Kinabalu nacionalinis parkas- paplitęs aplink to paties pavadinimo kalną, kurio aukštis siekia ~ 4100 metrų. Tai yra vienas aukščiausių taškų Pietryčių Azijoje ir vienas iš pirmųjų nacionalinių parkų Malaizijoje. Kadangi didelėje augalų ir gyvūnų populiacijoje yra daugiau nei 4500 rūšių floros ir faunos, UNESCO įtraukė Kinabalu parką į savo sąrašą. Kelias į parką truks apie 2 valandas, pakeliui
sustosime Nebalu kaime, iš kurio atsiveria nuostabūs vaizdai į Kinabalu kalną. Čia galėsite nusipirkti suvenyrus, kuriuos rankomis pagamino vietiniai meistrai. Pasivaikščiojimas takais, nutiestais tarp
džiunglių, kartu su gaiviu kalnų oru ir gido pasakojimais apie keistus floros ir faunos atstovus, įskaitant 50 cm ilgio milžiniškus kirminus, musėdžių-lelijų, ragasnapių nieko nepaliks abejingų. O pasivaikščiojimas pakabintu tiltu, 30 metrų aukštyje, įkraus adrenalino ir pradžiugins. Parke taip pat yra karštų šaltinių, kuriuose gausu vandenilio sulfido. Juos atrado Japonijos kariškiai per Antrąjį pasaulinį karą ir jie buvo naudojami jėgoms atkurti po mūšių. Dabar kiekvienas gali maudytis šiuose gydomuose vandenyse. Ekskursijos pabaigoje pamėginsime parodyti jums nuostabiausią parko gyventoją – žydinčią rafflesia. Tai yra didžiausia gėlė planetoje, kai kurių egzempliorių ilgis siekia 1 metrą
skersmens, o masė yra daugiau nei 10 kg! Rafflesia neturi sezoniškumo ir žydi tik 4 dienas per metus, kad pamatytumėte jos žydėjimą jums turi labai pasisekti, ir visai tikėtina, kad sėkmė mums nusišypsos.
Kultinės Graikijos vietovės: Mikono sala, Delas ir pasakiškasis Santorinas. Kelionė laivu į Kiklados salas – puiki proga pažinti šį Graikijos kampelį. Mikonas – viena garsiausių turistų iš viso pasaulio lankomų vietų. Žavūs, gėlėmis apsodinti kampeliai ir kruopščiai prižiūrimi paminklai tapo vaizdingu fonu judriam naktiniam gyvenimui. Iš Santorino, kuris, kaip manoma, yra mitinė Atlantida, atkeliauja dauguma Graikijos atvirukų. Smaragdinė jūra, balti namai, garsioji kaldera ir fenomenalūs saulėlydžiai – dar ilgam išliks jūsų atmintyje
Iki 90-ųjų metų tai buvo labiausiai turistams uždara Europos šalis, šiandien šioje geografiškai artimoje, bet vis dar paslaptingoje šalyje lankomasi vis dažniau. Nuostabūs kalnai ir ežerai, 3 iš jų nepakartojamo grožio: Ochrido, Skadaro ir Prespos ežerai, taip pat antikos laikų griuvėsiai – tai pagrindinės turistų lankomos vietos.
Kelionė į Gruzija (Sakartvelą) – tai nauji atradimai, kalnų didingumas, istoriją ir svarbius įvykius menantys objektai, žmonių paprastumas, skanus maistas ir daug daugiau, kas užburs ir
sukurs netikėtą įspūdį. Šiuo metu ypač tinkamas laikas pažinti nepakartojamą Gruziją. Kuo ypatinga ši kelionė? Ji suteikia galimybę atrasti savitai patrauklią šalį, kuri yra Kaukazo pietinėje dalyje, Europos ir Azijos žemynų sandūroje. Siūloma kelionės programa tinka pirmą kartą keliaujantiems į Sakartvelą ir tiems, kurie dar iki galo nepažino šios šalies unikalumo. Kelias dienas trunkanti kelionės programa – tai galimybė susipažinti su šalies kultūra, papročiais, tradiciniu maistu, istorija. Kiekvienas iš keliaujančiųjų liks nustebęs gruzinų svetingumu ir atrastomis vietovėmis, kurios leidžia prisiliesti prie šalies istorijos ir pajusti išskirtinę jos dvasią.
Visi keliai veda į Romą – šis, dar Viduramžiais naudotas posakis, išlieka populiarus iki šių dienų. Labai mėgstu keliauti ir susipažinti su naujomis vietovėmis, tačiau Roma yra tas miestas, kur sugrįžti norisi visada!
ei dar neteko lankytis šiame grožio ir meilės mieste, būtinai nukeliaukite! Didingas ir nepaprasta gausybe istorinių vietų bei įvairių epochų pastatais garsėjantis miestas tikrai užburs jūsų širdis ir… nuvargins kojas. Bevaikščiodami senomis miesto gatvelėmis ir aikčiodami nuo nesibaigiančios gausybės eksponatų, jūs tikrai pamiršite savo kojas. Beveik visus keliautojus Romoje ištinka ši bėda… Tačiau visi jums pasakys tą patį – buvo verta!
Borneo, trečia pagal dydį sala pasaulyje, išsiskiria daugybe unikalių bruožų tiek gamtos, tiek kultūros kontekste. Štai keletas pagrindinių Borneo salos ypatybių:
Biologinė įvairovė
Borneo sala yra viena iš biologiškai įvairiausių vietų pasaulyje:
– Rūšys: Salos miškai yra namai unikalioms rūšims, tokioms kaip orangutangai, Borneo nykštukinis dramblys, proboscis beždžionės (su ilga nosimi) ir daugybė kitų gyvūnų bei augalų, kurių nerasi niekur kitur pasaulyje.
– Atogrąžų miškai: Čia auga vieni seniausių pasaulyje miškų, kurie egzistuoja daugiau nei 140 milijonų metų. Šie miškai yra labai svarbūs pasaulio ekosistemai.
Geografinis išsidėstymas
– Dalijasi tarp trijų valstybių: Borneo yra unikali tuo, kad sala yra padalinta tarp trijų šalių – Malaizijos, Indonezijos ir Brunėjaus.
– Malaizijai priklauso dvi valstijos – Saravakas ir Sabahas.
– Indonezijos dalis užima apie 73% salos teritorijos (vadinama Kalimantanu). – Brunėjus užima mažą, bet ekonomiškai stiprią dalį salos.
Kultūrų įvairovė
-Etninės grupės: Saloje gyvena daugiau nei 50 vietinių etninių grupių, tokių kaip dayakai, ibanai ir kadazanai. Kiekviena grupė turi unikalią kalbą, tradicijas ir amatus.
-Tradiciniai namai: Daugelis vietinių bendruomenių gyvena ilguose namuose („longhouses”), kurie vienu metu talpina kelias šeimas.
Ekonominė svarba – Gamtos ištekliai: Borneo garsėja naftos, dujų ir medienos ištekliais, ypač Brunėjaus teritorijoje.
Turizmas: Saloje esantis Kinabalu kalnas (aukščiausias Pietryčių Azijoje) ir atogrąžų miškai pritraukia daugybę turistų.
Aplinkosaugos iššūkiai. Nors Borneo išlieka gamtos lobiu, ji susiduria su grėsmėmis: -Miškų kirtimas: Dėl palmių aliejaus pramonės ir medienos kirtimo, salos ekosistema yra stipriai paveikta.
-Gyvūnų nykimas: Dėl buveinių praradimo daugelis unikalių rūšių tampa nykstančiomis.
Unikalūs lankytini objektai – Kinabalu kalnas (Malaizija): UNESCO pasaulio paveldo objektas. – Mulu urvai (Malaizija): Didžiausia požeminė urvų sistema pasaulyje.
-Danumo slėnis: Pasaulyje garsus tyrimų centras, skirtas atogrąžų miškų biologinei įvairovei. Borneo išskirtinumas slypi jo gamtos stebukluose, kultūrų įvairovėje ir svarboje pasaulinei ekosistemai. Kelionė į salą yra kaip kelionė į vieną seniausių ir paslaptingiausių planetos kampelių.
Labuan – tai nedidelė sala Pietryčių Azijoje, esanti netoli Borneo krantų ir priklausanti Malaizijai. Ji yra žinoma dėl savo unikalaus derinio tarp istorinių, ekonominių ir turistinių aspektų. Tai yra tarptautinis finansų centras: Labuan yra viena svarbiausių pasaulio ofšorinių finansų zonų. Sala garsėja kaip mokesčių rojus, pritraukiantis tarptautines įmones, bankus ir draudimo bendroves. Sala ilgą laiką buvo svarbus prekybos taškas dėl savo strateginės vietos Pietų Kinijos jūroje. Sala turėjo svarbią reikšmę Antrojo pasaulinio karo metu. Čia įvyko keli mūšiai, o po karo Labuan buvo naudota sąjungininkų pajėgų kaip išsilaipinimo bazė. Karo kapinės (Labuan War Cemetery) yra didžiausios Malaizijoje ir skirtos pagerbti tūkstančius sąjungininkų karių, žuvusių kovose su Japonija. Viktorijos uostas – tai senovinis uostas, pavadintas Didžiosios Britanijos karalienės Viktorijos garbei. Turizmo traukos objektai – paplūdimiai ir nardymas. Labuan sala garsėja balto smėlio paplūdimiais ir turtinga povandenine gamta. Sala yra populiari tarp narų dėl savo laivų nuolaužų (shipwreck diving) vietų, kurios laikomos vienomis geriausių Azijoje. Labuan muziejus siūlo susipažinti su salos istorija, kultūra ir gamta. Peace Park – Taikos parkas, skirtas karo aukoms pagerbti ir taikai propaguoti. Labuan saloje vyksta įvairūs kultūriniai renginiai, pavyzdžiui, „Labuan International Sea Challenge”, kuris apima vandens sporto varžybas ir pritraukia dalyvius iš viso pasaulio. Labuan yra labai arti Borneo salos, todėl ji tampa svarbiu tranzito tašku keliautojams, vykstantiems tarp Malaizijos, Brunėjaus ir Filipinų. Labuan sala, nors ir nedidelė, pasižymi turtinga istorija, unikaliu kultūriniu bei ekonominiu vaidmeniu, o jos gamtos grožis pritraukia tiek istorijos entuziastus, tiek poilsiautojus.